Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám
Barkács, tuning, sajátkezűleg!

TÉMA: Hangfalépítés

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 25 10:13 #26564

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
  • Köszönetek száma: 39
Ahogy elnézem a görbéket ,a 4311 hiteles frekvenciamenete egy picit eltér a program által számított értékektől .Melyik programot használtad Janó?

A kép rejtve van vendégek elől, jelentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.

Szóval az alsó kiemelés 63Hz körül van ,ennek mértéke pedig éppen 3dB ...

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 23 17:59 #26495

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
A képen látható a 4311 mélyátvitele (sárga), és az új doboz mélyátvitele (zöld). Nagyjából az l65 gyári dobozának mérete, és hangolása. Remélem ez hangban is meghozza a gyümölcsét. Bár a csillapitóanyag némiképpen befolyásolja a kapott hangot, de azt ez az egyszerű program nem tudja.

A kép rejtve van vendégek elől, jelentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 23 15:19 #26493

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Klangfilm beküldte:
Nézd mit találtam neked Janó ,ennél profibbat és megfelelőbbet csak nagyon nehezen találhatsz ...:cheer:
JBL PAIR L65 JUBAL CABINETS w GLASS

www.ebay.com/itm/JBL-PAIR-L65-JUBAL-CABI...&hash=item4aaefa240f

OK, ez nagyon korrekt lenne, szinte ingyen, de mibe kerülne a posta. Lehet egy hangfal rá. Klangfilm! Ha lenne időd esetleg rákérdeznél, hogy postázná-e? Meg mennyiért? Bár ahogy nézem az aukció befejeződött.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 23 15:14 #26492

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
És mit ad isten? Csak nem egy l65 hangváltót az e-bay-en :D A végén még az is le lesz tudva...

www.ebay.com/itm/JBL-L65-CROSSOVERS-PAIR...&hash=item43a9e0295f

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 23 14:03 #26491

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Köszönöm a válaszodat. Megerősítettél egy kicsit abban a dologban, hogy a JBL által gyárilag is használt bútorlapból kell a dobozt elkészítenem. A több rétegű felépítés is jó ötlet.

A JBL dobozok rendszerint 19-es bútorlapból vannak. Egyesek ezt hallják is. Vastagabb nem fog megártani azt hiszem. 50-60 literes dobozt számoltam én is. Abba fogja majd jól érezni magát a mélysugárzó.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 23 11:11 #26487

• poli77
  • poli77 profilkép
  • nocsak nocsak
  • 4 keréken IS szép az élet
  • Köszönetek száma: 18
Mivel kérdezted ki mit mond a dobozhoz az anyagokról, leírom a saját tapasztalataimat. Amikor még tudtam és kedvem is volt a dobozépítéssel foglalkozni elég sokat kisérleteztem a dobozokhoz felhasználható anyagokkal. Rengeteg féle anyagból lehet dobozt készíteni, de mindegyiket a helyén kell kezelni és figyelembe kell venni a kiszemelt hangszóró tulajdonságait is. Viszonylag vékony rétegeltlemezből én csak olyan hangszóróhoz csinálnék dobozt aminek gondjai vannak az igazán mély hangokkal és a dobozzal rá szeretnénk segíteni egy kicsit. Ahogy Esel is írta a rétegelt lemeznek lágyabb hangja van mint pl. az MDF-nek, de ez szerintem kihat a közép hangokra is. Ez nagymétékben kiküszöbölhető ha növeljük a falvastagságot és mellé brutálisan kimerevítjük a dobozt. Ez arra jó, hogy a doboz árát megduplázzuk, vagyis ha számít az ár akkor más anyagot kell nézni. Amiért még elég sokan kedvelik a rétegelt lemezt, hogy egyszerű a felületkezelése, nem kell fóliázni, furnérozni. Ha szépen van elkészítve a doboz, elég pácolni és/vagy lakkozni.

Sokan az MDF-et szeretik, mert ténylegesen az az egyik legtömörebb anyag amiből könnyen készíthető doboz. Viszont Eselnek ebben is igaza van, hogy, ha nem is szó szerint kong, de ennek van a legkeményebb hangja. Akkor fog kongani, ha nem elég a kiválasztot falvastagság vagy nincs rendesen merevítve. Akkor csinálnám ebből, ha a hangszóró túl terjengős lágy mélyhangokkal van megáldva, vagy a hallgató kimondotan szereti az extra kemény mélyeket. A felületkezelése már bonyolultabb mint a rétegeltlemezé, de viszonylag könnyű, a felület és az élek "simasága" miatt.

A harmadik anyag amit egyébként a legtöbben használnak dobozgyártáshoz az a natúr bútorlap.(köznyelvi nevén a pozdorja, de igazából nem az). Saját véleményem szerint ez az anyag szól bele legkevésbé a hangba. És bár ez a legolcsóbb, szerintem nem véletlenül használták ezt az anyagot a régi(70-80-as évek) dobozoknál is, hiszen már akkor is volt MDF és rétegeltlemez is. A felületkezelése ennek a legnehezebb, ezért nem árt némi jártasság akár furnérozásban, akár fóliázásban.

Mivel ez nem egy poháralátét méretű hangszóró, a rétegeltlemezt meg sem próbálnám 30-40mm alatt, de én valószínüleg más anyagból sem csinálnám vékonyabból. Első ránézésre olyan 55-60 liter közötti dobozba raknám, amit már rendesen meg kell építeni. Szinte biztos, hogy dupla(2x18mm) bútorlapból, vagy kombinálva MDF-el(18mm bútorlap+16mm MDF). A két réteg jobb lesz a rezonanciák "ellen" mint 1 vastag, és a doboz is erősebb lesz az "éleknél", ha nem előre vannnak a rétegek összeragasztva, hanem lépcsőzetesen van a két anyagból a két doboz egymásra építve. A felületkezelés is egyszerűbb lesz a két anyag kombinálásával, ha az MDF "kívülre" kerül.

Így hirtelen ennyi lett volna az agymenésem....:)

Üdv.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 23 01:55 #26485

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Ezekkel a hangszórókkal 3 és 4 út is készült gyárilag. Tulajdonképpen koppintgatok. Váltó kiindulási terve is eredeti JBL-lesz. Ha kell moddolva. Maradok a 3 -nál úgy érzem. A rétegelt lemezre már gondoltam én is. Láttam belőle diy dobozt többet is. Sajnos nekem ezek a találkozók a nagy távolság miatt kiesnek.
Utolsó szerkesztés: 2011 szept. 23 01:56 Beküldte JBLfan.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 20:40 #26479

• esel
  • esel profilkép
  • nocsak nocsak
  • Köszönetek száma: 7
Az utak számát a hangszóró kiválasztása előtt illene meghatározni. Vagy nagyon kompromisszum késznek kell lenned.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 20:38 #26478

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
Nézd mit találtam neked Janó ,ennél profibbat és megfelelőbbet csak nagyon nehezen találhatsz ...:cheer:
JBL PAIR L65 JUBAL CABINETS w GLASS

www.ebay.com/itm/JBL-PAIR-L65-JUBAL-CABI...&hash=item4aaefa240f

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 20:34 #26477

• esel
  • esel profilkép
  • nocsak nocsak
  • Köszönetek száma: 7
JBLfan beküldte:
Én se :D de van egy jó kis lapszabászat a közelben. Meg azért akad 1-2 szerszám itthon is.

Hangfalanyagokra ki mit mond? Én a 19mm-es mdf-re gondoltam.
Javaslom, várd ki a másodikai összejövetelt, hátha beszámolnak az ide látogatók, hogy milyen egy doboz, ami vékony rétegelt lemezből készült. Merevítve sincs, úgyhogy szabadon leng - rezeg. A lehető leglágyabb, legkevésbé kopogó hangú faanyagot válaszd. Gondolj arra, hogy mindíg, mikor szólnak a hangszórók, a doboz anyagának a hangját is hallgatni kényszerülsz.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 20:21 #26476

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
3/4"-os tölgy vagy nyír MDF lapból már biztosan remek dobozt lehet csinálni szvsz ...

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 19:36 #26475

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Én se :D de van egy jó kis lapszabászat a közelben. Meg azért akad 1-2 szerszám itthon is.

Hangfalanyagokra ki mit mond? Én a 19mm-es mdf-re gondoltam.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 18:54 #26474

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
tody2121 beküldte:
JBLfan beküldte:
Jó, csak ne offolja szét senki. Amúgy ha jók az értesüléseim akkor nem én leszek itt majd egyedül :D

Ki akar még építeni?? :dyno

Én csak hangváltót vagyok hajlandó építeni ,mivel nem vagyok asztalos ...:hehe

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 18:53 #26473

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
Jobb a háromutas konstrukció ,legalább egyszerűbb lehet a hangváltó ...

A közepekről meg elfelejtettél képet betenni ,most pótolom .
Az LE-5 pro változata alias 2105H :

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 18:52 #26472

• tody2121
  • tody2121 profilkép
  • öreg motoros
  • Köszönetek száma: 19
JBLfan beküldte:
Jó, csak ne offolja szét senki. Amúgy ha jók az értesüléseim akkor nem én leszek itt majd egyedül :D

Ki akar még építeni?? :dyno
!JBL / Amcron / Harman/Kardon / AKG

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 18:47 #26470

• JBLfan
  • JBLfan profilkép

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 18:43 #26468

• tody2121
  • tody2121 profilkép
  • öreg motoros
  • Köszönetek száma: 19
Hogy a csudába ne lenne már érdekes, várjuk a beszámolókat, fejleményeket!!! :D
!JBL / Amcron / Harman/Kardon / AKG

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 18:43 #26467

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Szinte adná magát egy ilyen 4 utas konstrukció, de a beszerezhetetlen 20-as mélyközép, és a nagyobb bonyolultság miatt marad a 3 út...

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 22 18:41 #26465

• JBLfan
  • JBLfan profilkép

Hangfalépítés 2011 szept. 22 18:38 #26464

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Na szóval... A helyzet a következő, kell egy hangfal, mert nincs. Klangfilmnek hála remélhetően napokon belül megérkezik egy JBL 2402H magas. Talán lesz közép is a 4315B-ből. Pontosabban 2105H. Mély az egyesek által jól ismert L65A-ből való. Szám szerint 122A.

Namost ebből hangfalat kellene csinálni :D Itt irogatok, hátha valakinek érdekes lesz majd, ha nem akkor nem irok :D
Moderátorok: fzs1, Indy
Oldal elkészítésének ideje: 0.374 másodperc