Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám
Barkács, tuning, sajátkezűleg!

TÉMA: Hangfalépítés

Válasz: Hangfalépítés 2011 okt. 01 19:18 #26848

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
6 és 12-es váltó

A kép rejtve van vendégek elől, jelentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.

Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Hangfalépítés 2011 okt. 01 19:11 #26847

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
90dB-es átlagos érzékenységgel számolok. de ez leginkább a mélyemen múlik. Ha hozza a gyári 90-et. Ahhoz lezs midnen belőve. Nagyon alap váltókat nézek. Semmi felesleges korrekció, csak a szűrők, és az L-padok.

Kiindulva a 4311 megoldásából csináltam egy váltót. A mély magát vágná, a magas, és közép előtt kondi. Annyi a különbség hogy a középnél van sorba egy tekercs is. A megoldás igéretes papiron. Frekvenciamenet-fázis tökéletes. Viszont kérdés hogy csicseregne a mély váltás nélkül. Előbe szerintem nem lenne annyira jó.

A kép rejtve van vendégek elől, jelentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.

Válasz: Hangfalépítés 2011 okt. 01 19:01 #26845

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
  • Köszönetek száma: 39
2 és 6 kHz között lehetne egy kicsit kevésbé csipkézett az átvitel szvsz ,de ha így marad az sem tragédia .;) Az LspCad progit próbáltam letölteni korábban ,de valahogy mindig csak fizetős változatot találtam ...:S
A 12dB/oktáv meredekség már jobban hangzik ,tehát ezek szerint másodfokú szűrőkkel menne a váltó .Nagyjából mekkora doboz érzékenységgel számolsz 86dB ??

Válasz: Hangfalépítés 2011 okt. 01 18:16 #26836

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Tűrhető? Nem tudom látod-e a +/- 1,5 dB-es korlátokat :D
LSPcad-et használok. Elméletben 12db-es a vágás, csak hozzájön a hangszórók saját esése. Gondolom én :wow Lehet ma még megkreálok egy 6db/oktávos váltót kiváncsiságból. Sajnos itt a fázismenet olyan amilyen.

Végülis lényegtelen, mert majd kiderül a dolog ha kész lesz a mélyem permezése.

Mélyem gyári adatokkal számolva, oldallapokon csillapított dobozba. 50liter, 30hz-ra hangolva.

Utolsó szerkesztés: 2011 okt. 01 18:18 Beküldte JBLfan.

Válasz: Hangfalépítés 2011 okt. 01 18:07 #26835

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
Elég tűrhető így első ránézésre a frekimenet ,kár hogy pont az alacsonfrekvenciás átvitelt nem látom ,mivel kitakarja a jelmagyarázat . :whistle: Úgy látom igen meredek levágásúak a szűrők , kb. 18dB/oktáv lehet ...
Melyik programot használtad a tervezéshez ?

Válasz: Hangfalépítés 2011 okt. 01 17:33 #26826

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
na most látom nem is a megfelelő képet raktam be...

Válasz: Hangfalépítés 2011 okt. 01 17:03 #26823

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Mély-közép váltása levíve 800hz-ra, és Butterworth féle másodrendű váltó alkalmazva. Közép-magas váltás maradt a gyári. Hát ha a gyakorlatba is ilyen eredményre jutnék az nagyon figyelemreméltó lenne.

Utolsó szerkesztés: 2011 okt. 01 17:06 Beküldte JBLfan.

Válasz: Hangfalépítés 2011 okt. 01 15:12 #26822

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
A mély-közép vágását kellene valószínűleg 800hz köré tenni. Talán. Az l220-nál úgy van, de ott kapott a középsugárzó egy picike kis tölcsért...
Utolsó szerkesztés: 2011 okt. 01 15:16 Beküldte JBLfan.

Válasz: Hangfalépítés 2011 okt. 01 14:54 #26821

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Elméleti síkon gyári adatokkal ilyen lenne a doboz átvitele. L65 váltójával. Lehetne szebb is. A mély, és közép váltásánál vannak gondok. Azt újra kell gondolni a gyakorlatban mérések után. Szóval kiindulási alapnak jó, de amúgy nemigen tetszik az l65 váltójával a dolog. +/- 3dB-es sávba épp hogy belefér.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 27 17:10 #26669

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Én 2105-ömnek van kiemelése...

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 27 17:07 #26668

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Hát igazából nem jutottam dűlőre. pl. az l166-ba a mély kb 45 literes dobozba van, az l65-be ugyan az kb.55-60-ba. Szóval akármelyik megoldás jó lehet. Szerintem maradok a kisebb doboznál. L65 nagyon széles. Nem tetszik. Century valóban jó kindulási alap. Köszönöm!

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 26 19:50 #26650

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
Nem tudom a doboztervek hogy állnak pillanatnyilag ,de kiindulási pontnak akár ez is jó lehet .
JBL L100 Certury :

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 26 19:36 #26649

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
Janó ,a polipropilén membrános 2105 variáns (úgy rémlik 2105-02) nem produkálja a 6500Hz-es rezonanciacsúcsot egyáltalán .Neked olyan van ,vagy még a papír ?

Az LE5-höz hasonló 104H-2 közép frekimenete nekem elég szimpatikus ...

Utolsó szerkesztés: 2011 szept. 26 19:43 Beküldte Klangfilm.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 25 19:49 #26593

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
No igen. Viszont az l65a esetében 6500hz a váltás. Pont ott van. Remélem azért annál a doboznál szebben oldották meg a dolgot. Frekimenetet az istennek nem találok róla. Viszont a 4315 amibe a 2105 van az igíretes. Tehát lehet vele mit kezdeni :D:D:D

Utolsó szerkesztés: 2011 szept. 25 19:51 Beküldte JBLfan.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 25 19:42 #26592

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
Az LE5 egy remek hangszóró egyetlen hibája az a csúnya kiemelés pontosan 6500Hz-nél .De szerencsére erre is van megoldás a Zobel network ,ha megnézed a hangváltó rajzát amit betettem korábban ,találsz egy RC tagot a középsugárzóval paralel kötve - szóval nem véletlenül van az ott .
Egyébként mostanában engem is zavar az a kiemelés ,na erről lenne szó :

Az L-pad -3,0 és +3dB-es állásában mutatják az LE5 frekimenetét a görbék ,a piros vonal pedig a doboz teljes frekimenete ha a középhez tartozó szintszabályzó -3dB-nél áll (tehát "0" állásban 4311-nél) .

Én még agyalok valamilyen szintszabályozási megoldáson ,nagyjából három-négy dB állítási lehetőség azért praktikus lenne az én esetemben ...

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 25 18:20 #26586

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Semmi bajom a 4311 váltójával, ha két kondival meg lehetne oldani az új dobozom váltását én lennék a legboldogabb.

Ami aggaszt az közép kiemelése a 4311-nél. Jó lenne kisimitani ha van rá mód. Majd egyszer nekiesek programmal modellezni, de az sok idő, és munka.

Igazából nem gondolkodok se tárcsás, se semilyen tekergetős megoldáson. Addig variálom majd az L-padot amig megtalálom a megfelelő értéket. Nálam eddig minden doboz nullán volt. 50ft-os ellenállással kitapasztalom mi a megfelelő, aztán veszek minőségibbet bele. Vagy még nem tudom, arra vissza kell még térni később. Most az agyam a doboz elkészítésén jár. Ha az megvan akkor tudnék továbblépni.
Utolsó szerkesztés: 2011 szept. 25 18:23 Beküldte JBLfan.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 25 18:02 #26582

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
Ha "tekerős" L-padot nem akarsz akkor marad a kapcsolós pl. valami Yaxley tárcsás megoldással ...A középsugárzód gyakorlatilag teljesen megegyezik a jó öreg LE5-tel (annak pro változata) .A mélysugárzó már más tészta a tiéden nem alkalmazták az Aquaplast fehér színű spec. impregnálást ,ezért gondolom a TS paraméterek is rendesen eltérhetnek a 122A és 123A között - majd utána kell nézni a dolognak .
Igazából nem is értem mi a bajod a 4311 gyári váltójával ...ugyanis ez annyira puritán ,hogy szinte már művészi kidolgozás !:laugh:
Ez itt már a bonyolultabb továbbfejlesztett "D" változat (Mark.IV):

Utolsó szerkesztés: 2011 szept. 25 18:03 Beküldte Klangfilm.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 25 11:08 #26568

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Igen gondolkodtam a váltón. L65A váltójából alakítanám ki. Mivel tekerős L padot nem akarok, ezért kell változtatni. nameg a közép, mély is némiképpen eltér. De mindenképpen komolyabb váltót szeretnék mint a 4311 gyárija. Lehetőségekhez mérten szeretnék minél lineárisabb hangfalat. No kompromissz :D:D:

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 25 10:34 #26566

• Klangfilm
  • Klangfilm profilkép
  • öreg motoros
A körülményekhez képest azért eléggé jól számol a Winisd ,nem is tudtam ,hogy a csillapítást figyelmen kívül hagyja ...
Egyébként meg ha kész lesz a doboz ,akkor amúgy is mérni kell néhány paramétert a finombeállításhoz (reflex behangolás stb.) És a mérés még mindig pontosabb eredményt szokott adni ,mint a számított értékek .
Hangváltón már gondolkoztál ? Én például valami ilyesmit el tudnék képzelni (a magasnál persze még igazítani kell ,a 2402H miatt) :

Utolsó szerkesztés: 2011 szept. 25 10:37 Beküldte Klangfilm.

Válasz: Hangfalépítés 2011 szept. 25 10:19 #26565

• JBLfan
  • JBLfan profilkép
Winisd.

Ez csak körülbelüli érték, mert a winisd nem veszi figyelembe a csillapítóanyagot. A csillapitóanyag ami benne van, az lejjebb tolja a kiemelési pontot, és kisebb is a kiemelés. Úgy nagyjából kijöhet a gyári érték. + nem 100%-ig pontos a doboz mérete, hangolás. Mondhatnám tájékoztató jellegű.

Bass-box pro tud csillapítóanyaggal számolni, meg több információt ad. Véglegesen azzal számolok majd. Le kell még töltenem valahonnan. Ezt cska olyan összehasonlításképpen raktam fel, rávilágítva a különbségre.
Utolsó szerkesztés: 2011 szept. 25 10:21 Beküldte JBLfan.
Moderátorok: fzs1, Indy
Oldal elkészítésének ideje: 0.158 másodperc