Úgy döntöttem, megfordítom a dolgokat, és a korábbinál kicsit más módszerrel közelítek. Amit most közreadok, ez a lista NEM TELJES.
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy kis nagy japán cég, úgy hívták hogy Sansui. Egészen pontosan Sansui Electric Co (Sansui Denki Kabushiki-gaisha). Maga a név, ízlelgessük csak: Szanszui, sokat mond a hifi berkekben felnőtt zene-, és kütyübarátoknak. Bár igaz, ami igaz, fénykora nem tegnap volt, sokáig tetszhalott állapotban, megdermedve, pókhálóval borítva feküdt sírjában, mígnem nevét újra a köztudatba dobta egy kínai cég. De ne menjünk ennyire előre, mert a jelen, jelen esetben abszolút érdektelen számunkra. 1947-et írtunk, amikor a háborúból éppen csak éledező Japánban gombamód kezdtek szaporodni a különféle szorgalmas vállalkozások, legyen szó autóról, vagy akár elektronikáról, beleértve a zene reprodukálása készített eszközöket is. A japán mentalitásnak meg is lett az eredménye, és ebben nagy segítséget kaptak a győztes amerikaiaktól. Ők elhozták ugyanis Japánba zenei kultúrájuk egy darabját is, ami mentén kialakult egy nagyon erős zenei irányvonal, később pedig saját lábára állva hódította meg egykori legyőzője földjét.
Hamarosan megjelenő cikksorozatunk miatt hobbim egy kis mellékágra terelt, aminek kapcsán szeretném megosztani tapasztalataimat veletek. Történt ugyanis, hogy egyre többször bizonyosodtam meg arról, miképp tudja egy-egy operációs rendszer, szoftver, vagy egy jól eltalált beállítás javítani a számítógépes zenelejátszás hangját. Ez alól a driverek sem kivételek, bár sajnos sok gyártó nem fordít kellő energiát rájuk és akár saját driver nélkül is forgalomba hozzák termékeiket. Amennyiben megtapasztaltuk már, hogy a zenelejátszó szoftverek között is elég nagy különbségek vannak, talán nem annyira lehetetlen elhinni, hogy bizony a driverek között is fellelhetőek különbségek.
Meglepő, de csöppet sem mulatságos kéréssel fordultak nemrég hozzám. Írnék-e egy afféle útmutatót a kezdők számára? Milyet? Kérdeztem. Hát, amiben az alapok le vannak írva. Mert nem talált semmilyen írást magyar nyelven, ami elmagyarázta volna a hifi országútjának első méterein járónak, mi kell neki, mire figyeljen, miből érdemes választani...
Az apropó
A napokban olcsó dobozt kerestem, rá is akadtam egyre, amit egy barátom ajánlott. Egy olyan barátom, akinek igencsak kényes az ízlése, ezért felkerekedtem és megtettem jó pár kilométert, hogy a hangfalat meghallgassam. Egy rendkívül szimpatikus párnál jártam, akik a zenét szerették, de nem tudták élvezni otthonukban. Több hibát elkövettek a vásárlás és az installáció során. Ezért kissé szomorúan, mégis örömmel jöttem el: nem csak a hangfalat vettem meg, hanem az egész rendszert. De az „élmény” hatására már a visszaúton körvonalazódott egy cikk arról, hogy mik a rendszerépítés útjai és tévútjai, a mi tapasztalataink alapján - az ilyen jóhiszemű zenebarátok megsegítésére. Azoknak, akik zenét akarnak otthonukban élvezettel hallgatni, de mások kárán szeretnének tanulni.
Írta: Túri Zoltán, bevezető: Puskás János
Pc alapú zenehallgatás? Nem is olyan rég volt, hogy én is fanyalogtam tőle. Hallottam én, hogy ez a (közel) jövő, mivel az internet alapú zenevásárlás már nem csak álom. Egy barátom külföldi nyaralása során nem tudott CD-t vásárolni, mert ott már nagyon is ez a jelen. Ha belegondolunk, jó dolog kézben tartani egy albumot, olvasgatni a mellékelt könyvecskét, (nem is beszélve az LP szertartásos felrakásáról és elindításáról,) de vannak nyilvánvaló dolgok is, amik a virtuális borítókkal és lemezekkel tűzdelt adattárolás mellett szólnak: kevesebb a költség, sok információ elvész (a zenéből) a sokszorosítás során, nem beszélve arról, hogy a weben rádióadások tömkelege érhető el.
Írta: Puskás János
Szögezzük le rögtön az elején: amikor sok utánajárást, meghallgatást követően eldöntöttük, hogy milyen lemezjátszó-hangszedő-fonó összeállítás varázsol el minket szobánkban nap mint nap, majd megvesszük ezeket, miután a lemezjátszónk szakszerű (!) installálása megtörtént, csak akkor nincs a vinylek meghallgatása kapcsán több dolgunk, csak akkor hallgathatjuk az örökkévalóságig lemezeinket, amennyiben
- por- és szennyeződésmentes helyen lakunk,
- nem tudjuk, illetve felelőtlenül nem veszünk tudomást arról, hogy van még dolgunk…